Serwis ogloszeniowy Rozglos.net

Ogłoszenia które docierają do ludzi.

Ilość ofert w serwisie: 4976 ogłoszeń
09 grudzień 2021  •  Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
Najnowsze ogłoszenia i oferty - kanał RSS
Szybkie wyszukiwanie:
Zaawansowane wyszukiwanie »

SPRZEDAM, KUPIĘ (363)

NIERUCHOMOŚCI, POKOJE (21)

MOTORYZACJA (50)

OGLOSZENIA DROBNE (32)

PRZYJACIELE I RANDKI (51)

FIRMY I USŁUGI (675)

PRACA (3784)

SZUKAM PRACY (0)

OSTATNIO DODANE »

DODAJ OGŁOSZENIE »

WYSZUKAJ »

Jak pisać skuteczne ogłoszenia?

...czyli co zrobić żeby moje ogłoszenie zostało zauważone.

Jeśli chcesz napisać ogłoszenie, które będzie od razu zauważone i przeczytane przez większą ilość osób, warto sobie przyswoić kilka zasad pisania dobrych ogłoszeń.

Trzeba pamiętać, że pierwszym elementem z którym zetknie się przeglądający, jest temat ogłoszenia. Dlatego od niego wszystko zależy. Ogłoszenie może mieć świetną treść, ale jeśli nie zainteresuje odwiedzającego swym tematem on poprostu go nie przeczyta.

Zatem jak napisać zwracający uwagę temat? Może zacznę od tego jak tego nie robić. Często popełnianym błędem jest pisanie: "Szukam pracy", "Pomocy" albo "Sprzedam". To są zupełnie ZŁE tematy. Postaw się na miejscu osoby przeglądającej ogłoszenia. Choćby nawet był to pracodawca, któremu twoje kwalifikacje jak najbadziej odpowiadają, to on i tak najprawdopodobniej nie przeczyta twojego ogłoszenia, bo...

Tutaj dochodzimy do bardzo ważnej kwestii. Mianowicie - ilości informacji zawartej w temacie ogłoszenia. Musi być ona dobrze wyważona. Nie może być za długa, ale musi zawierać podstawowe dane. Na przykład podczas szukania pracy dobrze jest napisać w temacie, o jaką branżę chodzi, jakie posiadamy wykształcenie itp. Dobry temat ogłoszenia osoby poszukującej pracy powinien wyglądać następująco: "Informatyk po studiach szuka pracy" lub "Doświadczony murarz szuka pracy". Można także dodać jakąś zachętę w temacie typu: "Informatyk po studiach chętnie podejmie pracę" co powie pracodawcy, że jesteśmy ochoczo nastawieni do stanowiska na którym potencjalnie będziemy pracować.

Jeśli chodzi o sprzedawanie przedmiotów - koniecznie należy napisać co sprzedajemy. Ogłoszenie o temacie "Sprzedam" nic nie mówi. Może to być pralka, lodówka czy statek kosmiczny. Tak więc dobrym tematem jeśli chodzi o sprzedaż jest: "Sprzedam pralkę". Można też zamieścić coś więcej np. "Sprzedam pralkę, prawie nowa" lub "Sprzedam statek kosmiczny - tanio!".

Podobnie ma się sprawa z pomocą oferowaną w jakimkolwiek zagadnieniu lub świadczeniem usług. Tutaj po prostu trzeba napisać o co chodzi. Liczy się informacja, ale nie tylko. Ważna jest również forma.

Jeśli napiszesz: "iNf0rMaTiKk sZuKa pR@cY" - nikt nie potraktuje takiego ogłoszenia poważnie. Należy unikać niepotrzebnych udziwnień, bo tylko zmniejsza to czytelność tekstu i nie pozwala się w pełni skupić na przekazywanej informacji.

Można się zastanowić nad używaniem wielkich liter, ale potwierdzony został fakt, że tekst pisany tylko wielkimi literami czyta się około 10% wolniej, a także jego rozumienie jest mniejsze. Nie jest to więc rekomendowane.

Potrafimy napisać już dobry temat ogłoszenia. Odnieśliśmy już połowę sukcesu. Na drugą połowę składa się jego treść. W tym momencie mamy już uwagę przeglądającego i musimy ją za wszelką cenę podtrzymać na wysokim poziomie.

Z tego wynika, że dłuuugie ogłoszenia nie mają sensu chyba, że jesteś na tyle dobrym pisarzem, że porwiesz czytelnika. Jednakże nie o pisanie epopeji tu chodzi. Treść ogłoszenia musi zawierać rozwinięcie tematu. Wiadomo, że gdy podamy temat: "Sprzedam pralkę" to w treści nie napiszemy "Mam do sprzedania bardzo fajny telewizor". To jest jednak rzecz oczywista. Zwróć jednak uwagę na ten przykład. Treść ma być rozwinięciem tematu, a nie jego zdublowaniem. Jeśli informacja w temacie mówi o tym, że chcesz sprzedać pralkę - czytający ogłoszenie oczekuje w jego treści czegoś więcej na jej temat np. markę, kolor, przebieg (jeśli można tak powiedzieć o pralce).

Psychologowie dowodzą, że każdy tekst publiczny warto zacząć od zdania "chwytającego" czytelnika. Piszesz ogłoszenie, więc postaraj się, aby pierwsze zdanie zachęciło Twojego potencjalnego Partnera (w biznesie lub handlu, odbiorcę usług, lub jakiegokolwiek innego) do przeczytania reszty tekstu. Ładnie i czytelnie ujmij zalety sprzedawanego przedmiotu lub oferowanych usług. Dalej będziesz mógł/mogła to rozwinąć.

Pisz krótkimi zdaniami i stosuj proste, zrozumiałe sformułowania. Pamiętaj - Twoje ogłoszenie ma być jak najbardziej zrozumiałe i przejrzyste.

W treści, podobnie jak w przypadku tematu, złym pomysłem są udziwnienia. Oczywiście należy się także wystrzegać literówek oraz błędów ortograficznych. Jeśli nasze ogłoszenie takie zawiera - jest to sygnał dla odbiory ogłoszenia, że jesteśmy niestaranni i nie potrafimy korzystać ze słownika, lub jesteśmy na to zbyt leniwi. Jaki pracodawca zastanowi się poważnie nad takim pracownikiem?

Pod ogłoszeniem można podpisać się imieniem i nazwiskiem, to tylko doda powagi, ale też zależy to trochę od typu ogłoszenia.

Pamiętaj aby podawać prawdziwe i pełne dane kontaktowe. Jeśli podasz złe dane - na pewno nikt się do Ciebie nie odezwie, bo nie będzie miał fizycznej możliwości. Dane kontaktowe podawaj w przeznaczonych do tego polach, bo właśnie tam będzie ich szukał odwiedzający, nie w treści ogłoszenia (podając dane w treści ogłoszenia, dodatkowo je wydłużasz, zniechęcając Odbiorcę).

Bardzo ważna jest jak najbardziej precyzyjna lokalizacja. Jeśli nie chcesz - nie podawaj dokładnego adresu, bo będzie to nieczytelne. Nazwa miasta, w niektórych przepadkach dzielinicy jest często w zupełności wystarczająca. Warto jest podać jak najwięcej "dróg kontaktu" - numer GG, Skype, e-mail, telefon, adres pocztowy. Różni ludzie preferują różne formy kontaktu, niech Twój potencjalny Kontrahent poczuje się swobodnie i skorzysta ze swojego ulubionego systemu komunikacji z Tobą.

Jeszcze słowo o ilustracjach: Oprócz tytułu ogłoszenia to właśnie ilustracja przyciąga uwagę najbardziej. Warto więc do ogłoszenia dodać zdjęcie lub obrazek, najlepiej zgodny tematycznie z treścią. Ogłoszenie z ilustracją od razu staje się bardziej atrakcyjne.

Bądź świadom, że oprócz Twojego ogłoszenia są setki innych. To Ty musisz się postarać o to by właśnie to twoje było najlepsze!

Życzymy wszystkim skutecznego ogłaszania się. Niech Twoje ogłoszenia będą zauważone i przeczytane tysiące razy!

Rozglos.net - Przyjazny serwis ogłoszeniowy
© 2007-2021 by IntegraDesign.org & RevolWEB.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.